Działania komorników w postępowaniu egzekucyjnym i podmiotów prowadzących działania windykacyjne, bardzo często stawiają dłużników w niekorzystnej sytuacji. Osoby zadłużone rzadko kiedy zdają sobie sprawę z tego, że także one mają określone prawa, a należności powinny być egzekwowane wyłącznie na podstawie przepisów. Jest to coraz bardziej powszechny problem, dlatego coraz więcej firm specjalizuje się w antywindykacji.
Pomoc kancelarii prawnej opiera się na kilku, podstawowych filarach. Po pierwsze, badana jest zasadność samego żądania. Specjaliści sprawdzają kwestię przedawnienia roszczenia, przedwczesności powództwa, a także legitymację podmiotu domagającego się spłaty należności oraz prawidłowość doręczenia pism.
Rolą antywindykatora jest również podejmowanie negocjacji z wierzycielami i komornikami oraz dbanie o to, by w toku postępowania egzekucyjnego majątek dłużnika został sprzedany według jego rzeczywistej wartości, a nie wartości rażąco zaniżonej.
Problem windykacji coraz częściej dotyczy uporczywego nękania i wymuszań stosowanych przez firmy windykacyjne. Skuteczna antywindykacja pozwala ukrócić takie działania w zarodku, a w razie potrzeby oferuje wystąpienie z żądaniem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych.
Wiele postępowań sądowych prowadzonych jest na podstawie nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym (elektronicznym lub tradycyjnym). Ze względu na ich specyfikę, uzyskanie nakazu jest bardzo proste, a dłużnicy często nawet nie wiedzą, że przeciwko nim toczy się sprawa w sądzie.
Rolą kancelarii w takiej sytuacji jest ustalenie, czy nakaz został wydany w oparciu o rzetelne przesłanki. Ważne jest stwierdzenie, czy skierowano go na prawidłowy adres tak, aby dłużnik miał w ogóle szansę się z nim zapoznać.
Na tym etapie kluczowa jest szybkość działania. Termin na wniesienie sprzeciwu jest krótki, a poprawne sporządzenie pisma wymaga wiedzy prawniczej i praktyki.
Działania zaradcze, bardzo często prowadzone są przeciwko firmom, które profesjonalnie zajmują się obrotem długami. Choć nie są to bezpośredni wierzyciele dłużnika, nabyli oni prawo do występowania z roszczeniem na drodze zawartej umowy cesji.
Wykwalifikowany prawnik jest w stanie ustalić, czy sprzedaż wierzytelności została dokonana w sposób zgodny z prawem, a także, czy osoby zawierające daną umowę przedstawiły niezbędne pełnomocnictwa.
To bardzo ważne, ponieważ firmy handlujące wierzytelnościami często liczą na nieuwagę dłużników i zakładają, że wolą oni zapłacić dług niż spróbować rozwiązać swój problem w inny sposób.
Nasza kancelaria zajmuje się walką z nieuczciwymi próbami egzekucji, oraz pomaga w obronie swoich praw w przypadku dochodzenia roszczeń w ramach zawartej umowy cesji. Wspieramy swoich klientów zarówno na etapie postępowania polubownego, jak i w toku procesu sądowego.
Oferujemy wsparcie na terenie Gliwic oraz całego Śląska. Dostałeś nakaz zapłaty albo postanowienie o wszczęciu egzekucji? Zadzwoń do nas, póki nie jest jeszcze za późno.
Kancelaria Windykacyjna Recupero
Tel.: 792-102-112
kancelaria@recupero.pl
ul. Górnych Wałów 46/1
44-100 Gliwice
NIP: 631268094